Last Updated: May 30, 2016 
  • Thank You Babe Ruth & Tournament Team Sponsors : A-dec, Reid Rental & US Bank
  • Thank You : Wilco Farm Supply, Susan Schibel State Farm, Henson & Fry Family Orthodontics
  • Pogy's Subs, Mr. Rooter, Specialty Glass, BBF Technologies, Norman's Floor Coverings, US Bank
  • Thanks You St.Paul Babe Ruth & Cal Ripken Team Sponsors: CR Woods, Fairfield Farms, Ernst Irrigation
  • St. Paul Rodeo Association, Specialty Glass, St. Paul Jaycees & Marion Ag.

PLEASE NOTE:
  • Contact Lisa Thomas if you still have slug-a-thon packets to turn in (lisathomas345@gmail.com)
  • Our next board meeting is Sunday, June 5th at 7pm at the Chehalem Senior Center
  • Add Newberg Cal Ripken Facebook Group.
Newberg Cal Ripken Baseball League Information 
Newberg Cal-Ripken Baseball League is an instructional and competitive baseball program for boys and girls ages 5–12 (on or before April 30). Babe Ruth is for kids ages 13-17.
Mission Statement:
In accordance with the Babe Ruth/ Cal Ripken mission statement where competitive rules teach skills, mental and physical development, a respect for the game and basic ideals of  sportsmanship, fair play and teamwork, the Newberg charter offers the same opportunity to every child with a desire to play baseball.  In furtherance of these goals our local organization has defined objectives for the next decade in order to focus the efforts of our volunteers, parents, players, sponsors and fans
 

Upcoming Games

Tuesday, May 31
Babe Ruth
Amity @ St. Paul(Curtis)6:00pmAmity
12U Travel Team
12UTT PRACTICE5:30pmJ2 - Jaquith
Majors
Buckaroos (M5/Koch) @ HULKS (M2/Delp)-Wilco5:30pmSP4 - St. Paul
Buckaroos (M4/Bean) - Ernst Irrigation @ Outlaws (M1/Nelson/Henson & Fry Orthodontics)5:30pmSP6 - St. Paul
Rookie
Diamondbacks (R6/Till)- Ayres Vineyard & Winery @ Pirates (R5/Smith)5:30pmJ4 - Jaquith
T-ball
Athletics (T1/Nix) @ Pirates (T5/Bays)5:30pmJ1 - Jaquith
Giants (T2/Stock) @ Blue Jays (T6/Bradley)5:30pmSP2 - St. Paul T-Ball FLD
JBO Junior
JBO - Jordan PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
10u All-Stars
10U All-Stars PRACTICE6:00pmD1 - Dundee
Wednesday, Jun 1
10U Travel Team
10TT PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Majors
Outlaws (M1/Nelson/Henson & Fry Orthodontics) @ Buckaroos (M5/Koch)5:30pmSP4 - St. Paul
Minors
Sluggers (N2/Romersa)- Mr. Rooter @ Green Giants (N1/Douglas)-Henson & Fry Orthodontic5:30pmD1 - Dundee
Titans (N8/Davis) @ Golden Gloves (N7/Myers)-Reid Rental5:30pmD2 - Dundee
T-ball
Angels (T4/Cowger) @ Blue Jays (T6/Bradley)5:30pmSP2 - St. Paul T-Ball FLD
JBO Senior American
Tillamook @ Newberg - Turpen6:00pmRenne1
Thursday, Jun 2
12U Travel Team
12UTT PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Rookie
Mariners(R7/Mace) @ Yankees (R4/Vaughn)-BBF Tech.5:30pmJ1 - Jaquith
Tigers (R3/Sauerwein)- TSS Photography @ Giants (R1/Castaneda)5:30pmJ4 - Jaquith
Red Sox (R2/Sabins)-Pogy's Subs @ Royals (R8/Pohlschneider)5:30pmSP3 - St. Paul Rookie FLD
T-ball
Pirates (T5/Bays) @ Mariners (T3/Thomas)- Norman's Floorcovering5:30pmD2 - Dundee
JBO Junior
JBO - Jordan PRACTICE5:30pmJ2 - Jaquith
10u All-Stars
10U All-Stars PRACTICE6:00pmD1 - Dundee
Friday, Jun 3
Babe Ruth
St. Paul(Curtis) @ West Linn TournamentTBAWest Linn
Saturday, Jun 4
14U Travel Team
TBA @ 14UTT3:00pmRenne1
TBA @ 14UTT5:00pmRenne1
Babe Ruth
St. Paul(Curtis) @ West Linn TournamentTBAWest Linn
12U Travel Team
12UTT @ Kelso 12u10:30amTom O'Shanter Park-Kelso WA
12UTT @ Longview 11u2:30pmTom O'Shanter Park-Kelso WA
12UTT @ West Linn 12/606:30pmTom O'Shanter Park-Kelso WA
Rookie
Mariners(R7/Mace) @ Pirates (R5/Smith)8:30amJ3 - Jaquith
Giants (R1/Castaneda) @ Royals (R8/Pohlschneider)9:30amSP3 - St. Paul Rookie FLD
Yankees (R4/Vaughn)-BBF Tech. @ Red Sox (R2/Sabins)-Pogy's Subs10:00amJ3 - Jaquith
Diamondbacks (R6/Till)- Ayres Vineyard & Winery @ Tigers (R3/Sauerwein)- TSS Photography11:30amJ3 - Jaquith
T-ball
Blue Jays (T6/Bradley) @ Angels (T4/Cowger)9:30amSP2 - St. Paul T-Ball FLD
Mariners (T3/Thomas)- Norman's Floorcovering @ Athletics (T1/Nix)1:00pmJ3 - Jaquith
Pirates (T5/Bays) @ Giants (T2/Stock)2:30pmJ3 - Jaquith
Minors year end tourney
# 8 seeded team @ # 1 seeded team10:00amD1 - Dundee
# 5 seeded team @ # 4 seeded team10:00amD2 - Dundee
# 6 seeded team @ # 3 seeded team12:30pmD1 - Dundee
# 7 seeded team @ # 2 seeded team12:30pmD2 - Dundee
loser of game # 1 @ loser of game # 23:00pmD1 - Dundee
loser of game # 4 @ loser of game # 33:00pmD2 - Dundee
winner of game # 2 @ winner of game # 15:30pmD1 - Dundee
winner of game # 3 @ winner of game # 45:30pmD2 - Dundee
Majors year end tourney
# 5 seeded team @ # 2 seeded team10:00amJ2 - Jaquith
# 4 seeded team @ # 3 seeded team12:30pmJ2 - Jaquith
winner of game # 1 @ # 1 seeded team3:00pmJ2 - Jaquith
loser of game # 1 @ loser of game # 25:30pmJ2 - Jaquith
Sunday, Jun 5
Babe Ruth
St. Paul(Curtis) @ West Linn TournamentTBAWest Linn
12U Travel Team
12UTT @ POSITION/TBDTBATom O'Shanter Park-Kelso WA
Majors year end tourney
winner of game # 2 @ winner of game # 32:00pmJ2 - Jaquith
winner of game # 4 @ loser of game # 34:30pmJ2 - Jaquith
Monday, Jun 6
10U Travel Team
10TT PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Minors year end tourney
winner of game # 5 @ loser of game # 85:30pmD1 - Dundee
winner of game # 6 @ loser of game # 75:30pmD2 - Dundee
JBO Senior American
Newberg - Turpen @ Tigard6:00pmTigard
JBO Junior
JBO - Jordan @ Lincoln 26:00pmLincoln
Tuesday, Jun 7
12U Travel Team
12UTT PRACTICE5:30pmJ2 - Jaquith
Rookie
Mariners(R7/Mace) @ Yankees (R4/Vaughn)-BBF Tech.5:30pmJ1 - Jaquith
Royals (R8/Pohlschneider) @ Pirates (R5/Smith)5:30pmSP3 - St. Paul Rookie FLD
T-ball
Mariners (T3/Thomas)- Norman's Floorcovering @ Pirates (T5/Bays)5:30pmJ4 - Jaquith
Blue Jays (T6/Bradley) @ Giants (T2/Stock)5:30pmSP2 - St. Paul T-Ball FLD
Minors year end tourney
winner of game # 8 @ winner of game # 75:30pmD1 - Dundee
winner of game # 9 @ winner of game # 105:30pmD2 - Dundee
JBO Senior National
Aloha @ Newberg - Turpen6:00pmRenne1
JBO Junior
JBO - Jordan PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Wednesday, Jun 8
10U Travel Team
10TT PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Rookie
Yankees (R4/Vaughn)-BBF Tech. @ Tigers (R3/Sauerwein)- TSS Photography5:30pmD2 - Dundee
Giants (R1/Castaneda) @ Mariners(R7/Mace)5:30pmJ2 - Jaquith
Royals (R8/Pohlschneider) @ Diamondbacks (R6/Till)- Ayres Vineyard & Winery5:30pmSP3 - St. Paul Rookie FLD
Minors year end tourney
winner of game # 12 @ loser of game # 115:30pmD1 - Dundee
JBO Senior American
Newberg - Turpen @ Yamhill - Carlton6:00pmYamhill Carlton
Thursday, Jun 9
12U Travel Team
12UTT PRACTICE5:30pmJ3 - Jaquith
Rookie
Red Sox (R2/Sabins)-Pogy's Subs @ Giants (R1/Castaneda)5:30pmD2 - Dundee
Mariners(R7/Mace) @ Diamondbacks (R6/Till)- Ayres Vineyard & Winery5:30pmJ4 - Jaquith
T-ball
Angels (T4/Cowger) @ Athletics (T1/Nix)5:30pmJ1 - Jaquith
JBO Junior
JBO - Jordan PRACTICE5:30pmJ2 - Jaquith

For a complete schedule listing, click here!