Last Updated: February 27, 2015

Visitor Counter
143,143

The playoff schedules/brackets will be posted under the "Playoffs" tab on the left hand menu.  Some games will also be posted to your team's schedule page.  

The league finals will be Saturday, March 7 at Westfield North Middle School.  The schedules can be found under the "Playoffs" tab on the left-hand menu.  

Easthampton is hosting a 3 vs. 3 tournament on March 14.  Click here for more information.  

 

League rules, bylaws, roster forms, etc... can all be found under the "Handouts" section.

If you are looking for various tournaments offered throughout the Pioneer Valley, click on the "Outside Tournaments/Clinics" tab for that information.  

Concussion Training:  The Head Coach of every team must complete the NFHS and/or CDC Concussion program.  A certificate for every team must be turned in prior to the season.

·         http://nfhslearn.com/courses/38000

·         http://www.cdc.gov/concussion/HeadsUp/online_training.html


Upcoming Games

Friday,  Feb 27
Blue 5/6th Division
Ludlow @ Monson 6:00pm Monson Granite Valley MS
White 7/8th Division
Falcons Green @ West Springfield B 7:15pm West Springfield M.S.
Red 5/6th South Division
East Longmeadow @ Holyoke Knights 6:15pm Holyoke Peck MS
Longmeadow @ Agawam 7:30pm Agawam High School
Red 7/8th South Division
Wilbraham/Hampden @ East Longmeadow 7:30pm East Longmeadow H.S.
Longmeadow @ Holyoke Knights 7:30pm Holyoke Peck MS
Red 7/8th North Division
Chicopee Pacers @ West Springfield 6:00pm West Springfield M.S.
Saturday,  Feb 28
Blue 5/6th Division
Quaboag @ South Hadley 4:45pm South Hadley HS
Green 5/6th Division
Turners Falls @ Pioneer Suburban 3:00pm Pioneer Valley Regional
Northampton @ Greenfield 5:00pm Stoneleigh Burnham School
Green 7/8th Division
Greenfield @ Turners Falls 1:00pm Turners Falls HS
Northampton @ Rockers 7/8 1:30pm Pioneer Valley Regional
White 5/6th Division
Palmer @ Westfield (Arooth) 11:30am North M.S.
White 7/8th Division
Gateway @ Westfield (Gartska) 2:15pm North M.S.
Red 7/8th South Division
East Longmeadow @ Chicopee Colts 1:15pm Chicopee Comp HS
Red 5/6th North Division
Amherst Hurricanes @ Chicopee Pacers 12:00pm Chicopee Comp HS
Westfield @ Northampton 5:30pm Smith Vocational School
Red 7/8th North Division
Westfield @ Northampton 7:00pm Smith Vocational School
Sunday,  Mar 1
Blue 5/6th Division
POSITION/TBD @ Ware 2:30pm Ware High School
Green 5/6th Division
Southwick @ Amherst 2:30pm Amherst Middle School
Blue 7/8th Division
Southwick @ Monson 5:00pm Monson Granite Valley MS
Belchertown @ Tantasqua 6:45pm Brimfield Elementary
Green 7/8th Division
Southwick @ Amherst 3:45pm Amherst Middle School
POSITION/TBD @ Frontier 5:15pm Frontier Regional
White 5/6th Division
East Longmeadow @ Tantasqua 5:30pm Brimfield Elementary
Falcons White @ West Springfield 7:30pm West Springfield Boys and Girls Club

For a complete schedule listing, click here!