Last Updated: August 30, 2015

Join Our EMail List
Site Visitors
194,062

  • Welcome to the Chartiers Valley Communities Girls Softball League
  • P.O. Box 211, Oakdale, PA 15071
  • Established Leader in Girls Slow Pitch and Fast Pitch Softball
Chartiers Valley Communities Girls Softball League
 

CVC Fall ball schedules are loaded for the following teams:

 

8U Teams - 20 teams (2 Scott, 2 Canon Mac, 3 Kennedy, 2 Bethel Park, 3 South Fayette, Baldwin, CIT, Bridgeville, Oakdale, 2 Moon, Burgettstown, Findlay) 
10U Slow - 11 teams (3 Canon Mac, 2 Bethel Park, CIT, 2 South Fayette, Oakdale, McDonald, Baldwin)
10U Fast - 14 teams (2 Scott, Chartiers Houston, Kennedy, South Fayette, Bridgeville, Oakdale, Robinson, Carnegie, Burgettstown, 2 Moon, Findlay, North Fayette)
12U Slow - 3 teams (Bethel Park, Oakdale, South Fayette)
12U Fast - 13 teams (Scott, Ft Cherry, Kennedy, South Fayette, Robinson, Carnegie, Burgettstown, 3 Moon, McDonald, Findlay)
15U Fast - 7 teams (Scott, Kennedy, 2 Moon, South Fayette, Ft Cherry, Carnegie)


 

 

 

CVC Fall Ball Meeting 8/16/15 at 1pm at Findlay Comm Ctr

 
The CVC Fall Ball scheduling meeting is August 16th at 1pm at the Findlay Municipal Building (Big Meeting Room) right across from Big Clinton ball fields 1271 US 30, Clinton, PA 15026 right after the only light in Clinton. Organizations playing fall ball should be prepared to declare teams at that meetings and provide information of the manager, home date(s) and time, home field, and no play dates.  We do not need rosters.  Please have your signups prior to the meeting so you know what teams you are declaring.  There will be only 1 meeting so attend if you plan to play fall ball.
 
Housekeeping items:
1) The CVC does not charge any cost for fall
2) Fall Ball purpose is developmental.  We do not record scores or standings
3) If you use umpires you still need to pay them same as spring season, but the umpire association does not charge $2 game scheduling fee.  By not charging the scheduling fee they will also not schedule make up games.
4) You play in the age group you will be in next spring.  If you were 8 years old by league rules thus year you should be playing 10U in the fall.

2015 Playoff Schedule

 

 

 

 LINK to Regular Season Trophy Winners

CHAMPIONS:
8U - Oakdale Ballas
10U Slow - South Fayette Malosh
12U Slow - Kennedy Castelucci
10U Fast - Kennedy Hess
12U Fast - South Fayette Primm
15U Fast - South Fayette Kormick

CHAMPIONSHIP RUNNER-UP
8U - Findlay Yonkers
10U Slow - McDonald Herbst
12U Slow - Oakdale Tomcik
10U Fast - Scott Lloyd
12U Fast - North Fayette Cutri
15U Fast - Findlay Yarowenko

 Fast Pitch

 10U Fast Pitch - Hosted by North Fayette (contact Rob Danzik with any questions on the game schedule)

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

 6/22/15

6:00PM 

 Argenta

#3 West

 Oakdale Nolan - 11

#2 East

 Scott Lloyd - 12

1

6/22/15 

8:00PM 

 Argenta

#3 East

Robinson Arndt -5

#2 West

 South Fayette Gaetano - 7

2

6/24/15 

6:00PM   Argenta A

#2 West

 South Fayette Gaetano - 1

#1 East

 Kennedy Hess -6

2

6/24/15 

8:00PM   Argenta A

#2 East

Scott Lloyd - 8

#1 West

 Quaker Valley Pieri - 5

Championship

6/29/15  7:00PM   Fairhaven

#2 East

Scott Lloyd - 1

#1 East

 Kennedy Hess - 7

* Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 6-inning game regardless of time or score 

 

12U Fast Pitch - Hosted by Moon (contact John Petropoulos with any questions on the game schedule)

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

6/23/15

6:00pm  Moon Park

#3 West

 North Fayette Cutri -7

#2 East

 Kennedy Castelucci - 5

1

6/23/15

6:00pm 

Moon Park

#3 East

Scott Boneysteele - 3

#2 West

 Findlay Sorensen - 7

2

6/24/15

6:00pm  Moon Park

#3 West

 North Fayette Cutri - 7

#1 East 

 South Fayette Nicholson - 6

2

6/24/15

6:00pm 

Moon Park

2 West

 Findlay Sorensen  

#1 West

South Fayette Primm 

Championship

 6/25/15

6:00pm 

Moon Park 

#3 West

 North Fayette Cutri 

 

#1 West

South Fayette Primm - CHAMPS

 

 Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score

 

15U Fast Pitch - Hosted by South Fayette (contact Gina Kormick with any questions on the game schedule)

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

 6/29/15   6:00

Morgan A

#6 seed

 South Fayette Kormick - 12

#3 seed

  Scott Kessler -5

1

 6/29/15   8:00

Morgan A 

#5 Seed

Moon Barbaro - 18

#4 seed

 Moon Elias - 7

2

 6/30/15   6:00

Morgan A 

#5 Seed

Moon Barbaro - 1

# 2 seed

 Findlay Yarowenko - 11

2

 6/30/15

 8:00 

Morgan A 

#6 seed

 South Fayette Kormick - 15

#1 seed

 Kennedy Rychorcewicz - 3

Championship

  7/1/15

 8:00 

Morgan A 

#6 seed

 South Fayette Kormick - 8

  # 2 seed

 Findlay Yarowenko - 5  

 * Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score



Slow Pitch

8U Slow Pitch - Hosted by Collier, Carnegie and North Fayette (19 teams single elimination tournament)

LINK to 19 Team Tournament BRACKET

 
                     
  W1 - Findlay Yonker               E1 - CM Steban  
E8-CM Dice Tues 6/23 Webb 6pm               Weds 6/23 Argenta B 6pm W8-Mdway Tournay
Mon 6/22 Webb 6pm E8-CM Dice W1 - Findlay Yonker           E1 - CM Steban E9 - CM Masoner Mon 6/22 Donaldson Huebner 6pm
W9-Burg Mermon   Wed 6/24 Webb 6pm           Fri 6/24 Argenta B 6pm   E9 - CM Masoner
  W5-Midway Sedora           E5 - Scott Fischbach  
  Tues 6/23 Webb 8pm E4 - Carnegie Netting           W4 - NF Zdinak Mon 6/22 Argenta B 8pm   
  E4 - Carnegie Netting    W1 - Findlay Yonker   Sat 27th Webb 1pm     W4 - NF Zdinak   W4 - NF Zdinak  
      Fri 6/26 Webb 6pm   W1 - Findlay Yonker CHAMPIONSHIP  W2- Oakdale Ballas Fri Argenta B 8pm      
  E2 - Scott Desalle         W2- Oakdale Ballas
  Mon 6/22 Webb 8pm    E2 - Scott Desalle     W2- Oakdale Ballas    W2- Oakdale Ballas   Weds 6/23 Argenta B 8pm E7 - Scott Thiel
  W7-Findlay Thomas E2 - Scott Desalle           W2- Oakdale Ballas E7 - Scott Thiel Mon 6/22 Donaldson Maropis 6pm
    Tues 6/23 Chioda 6pm           Fri 6/24 Argenta A 6pm   W10 - NF Heh
  E6 - CM Sanders           W6 - Collier Shazer  
  Mon 6/22 Chioda 6pm W3-Oakdale Pluechel           W6 - Collier Shazer Mon 6/22 Argenta B 6pm  
  W3-Oakdale Pluechel               E3 - CM Wilson  
* All Rounds will be subject to 2 hour time limit except championship game will be full 6-inning game regardless of time or score 

 

10U Slow Pitch- Hosted by South Fayette (contact Gina Kormick with any questions on the game schedule) 

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

6/22/15  6:00

Morgan

#7 seed

South Fayette Guzek

#6 seed

 Canon Mac Bailey

2

6/23/15 

 6:00

Morgan

#7 seed

South Fayette Guzek

#3 seed

South Fayette Postufka 

2

6/23/15 

 8:00

Morgan

#5 seed

 South Fayette Milavec

#4 seed

 South Fayette Malosh

3

6/24/15 

 6:00

Morgan

#3 seed

South Fayette Postufka - 5

# 2 seed

McDonald Herbst - 8

3

6/24/15

 8:00

Morgan

#4 seed

 South Fayette Malosh - 14

#1 seed

Oakdale Kiss - 11

Championship

 6/25/15

 8:00

Morgan

#4 seed

 South Fayette Malosh - 9

# 2 seed

McDonald Herbst - 8

 * Rounds 1 and 2 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time or score 

 

12U Slow Pitch - Hosted by Kennedy (contact Sam Triscila with any questions on the game schedule) 

Round

Date

Time

Location

Visiting Team

Home Team

1

 6/22/15  6:00 Fairhaven

#6 seed

  Kennedy Essel - 5

#3 seed

Oakdale Tomcik - 6

1

  6/22/15  6:00

Fairhaven

#5 seed

Kennedy Castelucci - 11

#4 seed

Collier Bogats - 10 

 2

 6/23/15 

 8:30

Fairhaven 

 #3 seed

 Oakdale Tomcik - 17

#2 seed

Oakdale Hamm - 3

 2

 6/23/15 

 8:30

Fairhaven

#5 seed

 Kennedy Castelucci - 6

#1 seed

 Kennedy Bosco - 5

Championship

  6/26/15

 8:00

Fairhaven

#5 seed

Kennedy Castelucci - 6

#3 seed

 Oakdale Tomcik - 3

 * Rounds 1 will be subject to 2 hour time limit; championship game will be full 7-inning game regardless of time 

  


 

Instructions For Reporting Scores & Points System

All scores will be reported via email to CVCLeague@hotmail.com by the winning team. The teams will have 3 days after the scores are posted to contest any mistakes in the scoring. If you cannot send email you can also send text message to 724-561-2772 with the score.

Include in the email/text message the organizations, managers names, score for each team, age group, date scheduled online, and field.

For Example - Findlay Smith - 7 North Fayette Jones - 5, 10U Fast Pitch, 5/1/11 @ Little Clinton

 

Effective 2013, the CVC will use a point system for standings rather than win-loss record.  The point system is as follows:

  • 3 points for a win or forfeit win
  • 2 points for a tie
  • 1 point for a loss
  • -1 points for a forfeit loss

The tiebreaker if the points are equal at the end of the season is as follows:

  • Head-to-head record
  • Runs against per game (excluding forfeit games and non-played games from calculation)
  • Coin Flip

Instructions for Rainouts and Cancelling/Rescheduling Games

Cancelling and or rescheduling games:

1st must call umpire association as soon as possible
2nd opposing Manager
3rd email the CVC so the game can be postponed on the site and also email the rescheduled date so it can be listed

To CANCEL a game contact Western PA Umpire Association (WPUA) Eric Fowler (412-680-3827) or Rick Bernardo (412-805-6418) .

To RESCHEDULE a game contact Western PA Umpire Association (WPUA) Eric Fowler (412-680-3827) or email ericf@herrmann-assoc.com.

Make sure you read your rules on rescheduling of games.


2015 Softball Umpires Fees

2015 Softball Umpires for girls slow pitch (10U through 18U) and fast pitch (10U and 15U) will be supplied through Western PA Umpire Association (WPUA) (Exceptions allowed on a case by case basis with approval of the CVC board). Umpires for girls are to be paid at the field by the home team.  The prices are as follows:

All Slow Pitch - $35
Fast Pitch 10U is $40
Fast Pitch 12U is $40
Fast Pitch 15U is $50 for a single umpire, $40/per Umpire on a two Umpire team.


Please remember that there is also a $2 scheduling fee payable from each community for each game scheduled through Western PA Umpire Association (WPUA). For questions regarding umpires through WPUA, please contact Rick Bernardo (412-805-6418) or Eric Fowler (412-680-3827).




ASA NON APPROVED AND APPROVED BATS

The CVC uses the ASA Approved and Non-Approved Bat list found at the following link:

 

ASA Approved and Non Approved Bat List

 


CVC WEBSITE E-MAIL ADDRESS

Please send any of the following to cvcleague@hotmail.com
. Scores
. Field directions
· Information on tournaments, events, or clinics you would like posted
· Corrections to any erroneous information
· Suggestions for improvement



Upcoming Games

Tuesday,  Sep 8
Fall Ball 8U Division
CIT West @ South Fayette Sodini 6:00pm Cuddy Field (South Fayette)
Moon Veigel @ Kennedy Parish 6:00pm Fairhaven (Kennedy)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
Burgettstown Gilbert @ Scott Opalanko 5:45pm Municipal (Scott)
South Fayette Blocher @ Bridgeville Marches 6:00pm Chartiers Park - Field 1 (Bridgeville)
Scott Lloyd @ Kennedy Lamarca 6:00pm Fairhaven (Kennedy)
Fall Ball 12U Fast Pitch Division
Moon Petropoulus @ Fort Cherry Roble 6:00pm Fort Cherry High School (Midway/McDonald)
Robinson Robinson @ Scott Boneysteele 6:00pm Scott Park (Scott)
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Moon Barbaro @ Moon Berarducci 6:00pm Moon Park Front (Moon)
Wednesday,  Sep 9
Fall Ball 8U Division
South Fayette Rae @ Kennedy Powers 6:00pm Fairhaven (Kennedy)
Kennedy Parish @ South Fayette Snatchko 6:00pm Morgan E (South Fayette)
South Fayette Sodini @ Kennedy Murray 6:30pm Fairhaven (Kennedy)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
Moon Maxin @ Scott Lloyd 6:00pm Moon Park Back (Moon)
Fall Ball 12U Fast Pitch Division
Scott Boneysteele @ Findlay Sorensen 6:00pm Big Clinton (Findlay)
Moon Burgan @ Moon Petropoulus 6:00pm Moon Park Front (Moon)
Thursday,  Sep 10
Fall Ball 8U Division
Bethel Park Jones @ Scott Kuczinski 6:00pm Municipal (Scott)
Fall Ball 10U Slow Pitch Division
McDonald Holmes @ Canon Mac Sanders 6:00pm Lawrence (Canon Mac)
Fall Ball 12U Fast Pitch Division
Kennedy Lamarca @ Burgettstown Smith 6:00pm Langeloth Field (Burgettstown)
Moon Petropoulus @ Moon Bonacci 6:00pm Moon Park Front (Moon)
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Scott Kessler @ Kennedy Rychorcewicz 6:00pm Fairhaven (Kennedy)
Saturday,  Sep 12
Fall Ball 8U Division
Bridgeville Tenny @ Bethel Park Jones 10:00am Miners Back Field
Kennedy Powers @ Moon Bennett 11:00am Moon Park Back (Moon)
South Fayette Sodini @ Moon Veigel 11:00am Moon Park Front (Moon)
Kennedy Murray @ South Fayette Rae 12:00pm Cuddy Field (South Fayette)
Scott Fischbach @ Bethel Park Kreigline 12:00pm Miners Back Field
Canon Mac Mowrey @ Canon Mac Dice 1:00pm Galbraith Field (Canon Mac)
Fall Ball 10U Slow Pitch Division
South Fayette Cavenaugh @ Bethel Park Weiss 2:00pm Miners Back Field
Bethel Park Gilarski @ Canon Mac Wilson 3:00pm Galbraith Field (Canon Mac)
Canon Mac Bailey @ Oakdale Kiss 4:00pm Huck Field (Oakdale)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
Scott Opalanko @ Chartiers Houston Lombardi 1:00pm Houston 1
Moon Maxin @ Moon Berarducci 3:00pm Moon Park Front (Moon)
Fall Ball 12U Slow Pitch Division
Oakdale Almaldy @ South Fayette Kormick 12:00pm Morgan E (South Fayette)
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Kennedy Rychorcewicz @ Carnegie Melko 12:00pm Chioda One (Carnegie)
Sunday,  Sep 13
Fall Ball 8U Division
Moon Bennett @ Burgettstown Mermon 11:00am Langeloth Field (Burgettstown)
Oakdale Lee @ Canon Mac Mowrey 1:00pm Loutsion Field (Canon Mac)
Bethel Park Kreigline @ Baldwin Caporali 1:00pm Prospect (Baldwin)
Kennedy Murray @ CIT West 2:00pm Meyer Middleton (CIT)
Fall Ball 10U Slow Pitch Division
South Fayette Hawrenko @ McDonald Holmes 12:00pm Hughey Field (McDonald)
Bethel Park Weiss @ Baldwin Caporali 1:00pm Prospect (Baldwin)
Canon Mac Wilson @ CIT Gamble 4:00pm Meyer Middleton (CIT)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
Chartiers Houston Lombardi @ Burgettstown Gilbert 4:00pm Burgettstown (Burgettstown)
Fall Ball 12U Slow Pitch Division
South Fayette Kormick @ Bethel Park Murphy 2:00pm Miners Front
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Fort Cherry Smith @ South Fayette Kormick 7:00pm Morgan A (South Fayette)
Monday,  Sep 14
Fall Ball 8U Division
Scott Kuczinski @ Bridgeville Tenny 6:00pm Chartiers Park - Field 1 (Bridgeville)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
Chartiers Houston Lombardi @ Robinson Barto 6:00pm Burkett Field (Robinson)
Kennedy Lamarca @ Oakdale Nolan 6:00pm Huck Field (Oakdale)
Scott Opalanko @ Moon Berarducci 6:00pm Moon Park Back (Moon)
Fall Ball 12U Fast Pitch Division
McDonald Herbst @ Robinson Robinson 6:00pm Burkett Field (Robinson)
Fort Cherry Roble @ Moon Burgan 6:00pm Moon Park Front (Moon)
Carnegie Weiland @ South Fayette Ely 6:00pm Morgan E (South Fayette)
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Moon Barbaro @ Fort Cherry Smith 6:00pm Fort Cherry High School (Midway/McDonald)
Tuesday,  Sep 15
Fall Ball 8U Division
Kennedy Powers @ South Fayette Sodini 6:00pm Cuddy Field (South Fayette)
Burgettstown Mermon @ Kennedy Parish 6:00pm Fairhaven (Kennedy)
Scott Fischbach @ Canon Mac Dice 6:00pm Galbraith Field (Canon Mac)
Fall Ball 10U Fast Pitch Division
North Fayette Arnal @ Scott Opalanko 5:45pm Municipal (Scott)
Kennedy Lamarca @ Findlay Fiscus 6:00pm Big Clinton (Findlay)
Carnegie Barber @ Bridgeville Marches 6:00pm Chartiers Park - Field 1 (Bridgeville)
Burgettstown Gilbert @ South Fayette Blocher 6:00pm Morgan E (South Fayette)
Fall Ball 12U Fast Pitch Division
South Fayette Ely @ Fort Cherry Roble 6:00pm Fort Cherry High School (Midway/McDonald)
Moon Bonacci @ Scott Boneysteele 6:00pm Scott Park (Scott)
Fall Ball 15U Fast Pitch Division
Carnegie Melko @ Moon Berarducci 6:00pm Moon Park Front (Moon)

For a complete schedule listing, click here!