Last Updated: August 24, 2016 
  • Email Address: GCYLFOOTBALL@gmail.com
  • Tri-State BEST Youth Football League!
August 24, 2016

GCYL Coaches and Coordinators;

As we begin the GCYL’s seventh year of play, the guiding principles of the league remain the same and should always be held to the highest regard for our kids, families and parish programs. 

1.       Catholic Based – Live it and exhibit it

2.       True nonprofit with complete transparency

3.       A league dedicated to young people who participate in it.  An organization to provide structure and fairness to the schools who are affiliated

4.       Committed to supporting and preserving parish programs of all sizes under one league entity city wide

5.       A league governed by an elected board of officials who provide each parish an opportunity to offer suggestions to change for the betterment of the kids who play in it. 

6.       Commitment to support parish booster organizations that presently do not have programs with an eye on creating parish based football opportunities for potential players

7.       Recognition of existing established programs in good standing with their existing leagues - NO ONE will be excluded

8.       GCYL is committed to providing an exceptional experience for our parish families

This weekend sets in motion 11 weeks of some of the best football the state of Ohio has to offer.  We as leaders and coaches have the ultimate responsibility to ensure the league’s vitality is upheld to the highest priority.  All of us must take an active role to secure the future of our league by supporting the spirit of what we believe it should stand for.  Anything that violates our vision has no place in our league!

We ask that all coaches take the time to understand the importance of game day preparation by reviewing the guidelines on the attached document as well as the policies agreed on by the 24 members of the league in May.  Also attached is an updated coach’s contact list for every level of play.  It is IMPORTANT for all host programs to reach out prior to the weeks match ups with information on;

1.       Confirmation of game times only if changed

2.       Parking (maybe a map of facilities?)

3.       Gate fee’s if you charge or not

4.       Concessions – will they be open or not?  NOTE: we need to make sure that our visitors are supporting the host programs concession in 2016.  In the past programs have brought food or had it delivered to the parking lot.  This is unacceptable and not in the spirit of supporting our programs in the GCYL. Host programs are responsible for providing common expected menu including cold drinks on hot days.

5.       Early Weigh in’s – Scale Location and earliest times players can weigh in.  We need to improve this communication for 2015 between programs. (please read over early weigh in rules on the website)

6.       Warm Up Area’s for the visitors

7.       Visitor’s sidelines – where do you want the opposing team’s parents located during the games. 

8.       Communicate if this visiting teams plan on purchasing team drinks after the game at a discounted rate.  Most programs due with advanced notice

These instructions may seem extensive; however the game day event will be benefiting our families if the coordinators take the time to communicate thoroughly with all the visiting coaches at each level. 

Other area’s to make sure you are prepared for;

·         Prayer is absolutely required before every game! 

·         Make sure all referee fees are prepared prior to kick off the game $72.00 per game per team.  See you coordinator for details on fees. 

·         Please make sure your scale is calibrated properly

·         Make sure field markers and chains are at the field prior to the start of the earliest game

·         Game Ball Restrictions will be enforced this year for only Leather material. 

·         Chain Crews will be provided by the home teams including games at neutral sites

·         Announcing is subject to availability of sound system.  At neutral sites the host facility will provide

Officiating – all head coaches should introduce themselves to the official’s prior to the game.  All coaches need to respect the work of every referee regardless in all circumstances.  It’s the head coach’s responsibility to manage the sidelines and the behavior of the other coaches and players.

Rosters; if you would like a copy of an opponent’s roster please send a request to your coordinator. 

Good Luck throughout the rest of the season

 

EC 

GCYL Calendar

Approved Calender:

 

Saturday/Sunday, August 27/28th  – start of regular season
Friday September 9th - All rosters finalized (no additions)
Saturday/Sunday, October 22/23rd  -  Start of playoffs

 

Saturday/Sunday, November 5/6th - GCYL Championships

Upcoming Games

Saturday, Aug 27
East 1 Bandits
Victory 2nd @ Susanna 2nd9:00amThe Schuh-Titan Field
East 1 Pony
Victory @ Susanna12:00pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Reserve
Victory @ Susanna1:30pmThe Schuh-Titan Field
East 1 Varsity
Victory @ Susanna3:00pmThe Schuh-Titan Field
West 1 Bandits
Dominic/ Teresa 2nd @ Visitation 2nd8:00amLambo Field
IHM @ Visitation Blue 1st8:00amLambo Field
Guardian Angel @ James10:00amJames Field
John DR/ John Harr @ Lourdes10:00amOskamp Field
West 1 Pony
IHM @ Visitation11:00amLambo Field
Guardian Angel @ James12:00pmJames Field
Covington Catholic @ Queen of Peace/ Joe12:00pmJoyce Park
CPS/ Mary @ Lourdes12:00pmOskamp Field
West 1 Reserve
IHM @ Visitation12:30pmLambo Field
Guardian Angel @ James1:30pmJames Field
Covington Catholic @ Queen of Peace/ Joe1:30pmJoyce Park
CPS/ Mary @ Lourdes1:30pmOskamp Field
West 1 Varsity
IHM @ Visitation2:00pmLambo Field
Guardian Angel @ James3:00pmJames Field
Covington Catholic @ Queen of Peace/ Joe3:00pmJoyce Park
CPS/ Mary @ Lourdes3:00pmOskamp Field
West 2 Bandits
Veronica/ STM @ Jude 2nd9:00amJude Field
Victory 1st @ Jude 1st9:00amJude Field
Nicholas @ William9:00amRiverside Field
All Saints @ Antoninus 2nd9:00amSchott Field
Visitation Orange 1st @ Antoninus 1st9:00amSchott Field
West 2 Pony
Veronica/ STM @ Jude11:00amJude Field
Nicholas @ William11:00amRiverside Field
All Saints @ Antoninus11:00amSchott Field
West 2 Reserve
Summit @ Jude12:30pmJude Field
Nicholas @ William12:30pmRiverside Field
All Saints @ Antoninus12:30pmSchott Field
West 2 Varsity
Veronica/ STM @ Jude2:00pmJude Field
Nicholas @ William2:00pmRiverside Field
All Saints @ Antoninus2:00pmSchott Field
3rd Grade
IHM @ Visitation9:30amLambo Field
Ignatius @ Susanna10:30amThe Schuh-Titan Field
Sunday, Aug 28
East 1 Bandits
Ignatius 2nd @ Michael1:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Pony
Ignatius @ Michael2:30pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Reserve
Ignatius @ Michael4:00pmBishop Fenwick H.S.
East 1 Varsity
Ignatius @ Michael5:30pmBishop Fenwick H.S.
East 2 Bandits
Summit @ SASEAS/ Gertrude1:00pmMaderia H.S.
East 2 Pony
Dominic/ Teresa @ SMOY1:00pmMoeller H.S.
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ SASEAS/ Gertrude2:30pmMaderia H.S.
East 2 Reserve
Dominic/ Teresa @ SMOY2:30pmMoeller H.S.
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ SASEAS/ Gertrude4:00pmMaderia H.S.
East 2 Varsity
Dominic/ Teresa @ SMOY4:00pmMoeller H.S.
West 1 Bandits
Dominic/ Teresa 1st @ Ignatius 1st1:00pmBishop Fenwick H.S.
West 2 Pony
Columban @ John DR/ John Harr1:00pmLaSalle H.S.
West 2 Reserve
Columban @ John DR/ John Harr2:30pmLaSalle H.S.
West 2 Varsity
Columban @ John DR/ John Harr4:00pmLaSalle H.S.
Saturday, Sep 3
East 1 Bandits
Ignatius 2nd @ IHM9:00amJim Bolger Field
All Saints @ Guardian Angel9:15amGA Field
East 1 Pony
Columban @ Guardian Angel11:00amGA Field
Ignatius @ IHM12:00pmJim Bolger Field
East 1 Reserve
Columban @ Guardian Angel12:30pmGA Field
Ignatius @ IHM1:30pmJim Bolger Field
East 1 Varsity
Columban @ Guardian Angel2:00pmGA Field
Ignatius @ IHM3:00pmJim Bolger Field
East 2 Bandits
William @ SASEAS/ Gertrude1:00pmMaderia H.S.
West 1 Bandits
Susanna 2nd @ Visitation 2nd8:00amLambo Field
Susanna 1st @ Visitation Orange 1st8:00amLambo Field
Antoninus 1st @ Victory 1st9:00amVictory Field
Michael @ Victory 2nd9:00amVictory Field
Antoninus 2nd @ Lourdes10:00amOskamp Field
West 1 Pony
Susanna @ Visitation11:00amLambo Field
Michael @ Victory11:00amVictory Field
Antoninus @ Lourdes12:00pmOskamp Field
West 1 Reserve
Susanna @ Visitation12:30pmLambo Field
Michael @ Victory12:30pmVictory Field
Antoninus @ Lourdes1:30pmOskamp Field
West 1 Varsity
Susanna @ Visitation2:00pmLambo Field
Michael @ Victory2:00pmVictory Field
Antoninus @ Lourdes3:00pmOskamp Field
West 2 Bandits
Nicholas @ Dominic/ Teresa 2nd9:00amJerry McClatchey Field
Veronica/ STM @ Dominic/ Teresa 1st9:00amJerry McClatchey Field
Summit @ Jude 2nd9:00amJude Field
Visitation Blue 1st @ Jude 1st9:00amJude Field
West 2 Pony
Nicholas @ Dominic/ Teresa11:00amJerry McClatchey Field
Queen of Peace/ Joe @ Jude11:00amJude Field
West 2 Reserve
Nicholas @ Dominic/ Teresa12:30pmJerry McClatchey Field
Visitation 5th @ Jude12:30pmJude Field
West 2 Varsity
Nicholas @ Dominic/ Teresa2:00pmJerry McClatchey Field
Queen of Peace/ Joe @ Jude2:00pmJude Field
3rd Grade
Susanna @ Visitation9:30amLambo Field
Ignatius @ IHM10:30amJim Bolger Field
Sunday, Sep 4
East 1 Pony
Veronica/ STM @ Covington Catholic1:00pmCovington Catholic H.S.
All Saints @ CPS/ Mary1:00pmWithrow H.S.
East 1 Reserve
Summit @ Covington Catholic2:30pmCovington Catholic H.S.
All Saints @ CPS/ Mary2:30pmWithrow H.S.
East 1 Varsity
Veronica/ STM @ Covington Catholic4:00pmCovington Catholic H.S.
All Saints @ CPS/ Mary4:00pmWithrow H.S.
East 2 Pony
William @ SASEAS/ Gertrude2:30pmMaderia H.S.
East 2 Reserve
William @ SASEAS/ Gertrude4:00pmMaderia H.S.
East 2 Varsity
William @ SASEAS/ Gertrude5:30pmMaderia H.S.
West 2 Bandits
James @ John DR/ John Harr1:00pmLaSalle H.S.
West 2 Pony
SMOY @ Sacred Heart/ Ann/ Pete1:00pmJoyce Park
James @ John DR/ John Harr2:30pmLaSalle H.S.
West 2 Reserve
SMOY @ Sacred Heart/ Ann/ Pete2:30pmJoyce Park
James @ John DR/ John Harr4:00pmLaSalle H.S.
West 2 Varsity
James @ John DR/ John Harr5:30pmLaSalle H.S.
Saturday, Sep 10
East 1 Bandits
Lourdes @ Guardian Angel9:15amGA Field
East 1 Pony
Lourdes @ Guardian Angel11:00amGA Field
East 1 Reserve
Lourdes @ Guardian Angel12:30pmGA Field
East 1 Varsity
Lourdes @ Guardian Angel2:00pmGA Field
East 2 Bandits
John DR/ John Harr @ Veronica/ STM9:00amThomas Moore Field
Dominic/ Teresa 2nd @ SASEAS/ Gertrude10:30amSASEAS Field
East 2 Pony
John DR/ John Harr @ Veronica/ STM10:30amThomas Moore Field
East 2 Reserve
John DR/ John Harr @ Summit12:00pmThomas Moore Field
East 2 Varsity
John DR/ John Harr @ Veronica/ STM1:30pmThomas Moore Field
West 1 Bandits
Dominic/ Teresa 1st @ Visitation Blue 1st8:00amLambo Field
Michael @ Visitation 2nd8:00amLambo Field
Antoninus 1st @ Visitation Orange 1st8:00amLambo Field
Antoninus 2nd @ James8:00amLambo Field
IHM @ Victory 2nd9:00amVictory Field
Nicholas @ Victory 1st9:00amVictory Field
Susanna 2nd @ Ignatius 2nd9:00amWildcat Field
Susanna 1st @ Ignatius 1st9:00amWildcat Field
West 1 Pony
Michael @ Visitation11:00amLambo Field
IHM @ Victory11:00amVictory Field
Susanna @ Ignatius12:00pmWildcat Field
West 1 Reserve
Michael @ Visitation12:30pmLambo Field
Visitation 5th @ Victory12:30pmVictory Field
Susanna @ Ignatius1:30pmWildcat Field
West 1 Varsity
Michael @ Visitation2:00pmLambo Field
IHM @ Victory2:00pmVictory Field
Susanna @ Ignatius3:00pmWildcat Field
West 2 Bandits
Summit @ William9:00amRiverside Field
West 2 Pony
SMOY @ William11:00amRiverside Field
West 2 Reserve
SMOY @ William12:30pmRiverside Field
West 2 Varsity
SMOY @ William2:00pmRiverside Field
3rd Grade
IHM @ Visitation9:30amLambo Field
Susanna @ Ignatius10:30amWildcat Field
Sunday, Sep 11
East 1 Pony
James @ Covington Catholic1:00pmCovington Catholic H.S.
Queen of Peace/ Joe @ CPS/ Mary1:00pmWithrow H.S.
East 1 Reserve
James @ Covington Catholic2:30pmCovington Catholic H.S.
Queen of Peace/ Joe @ CPS/ Mary2:30pmWithrow H.S.
East 1 Varsity
James @ Covington Catholic4:00pmCovington Catholic H.S.
Queen of Peace/ Joe @ CPS/ Mary4:00pmWithrow H.S.
East 2 Bandits
Jude 2nd @ All Saints1:00pmMoeller H.S.
East 2 Pony
Antoninus @ Columban1:00pmBobcat Field
Dominic/ Teresa @ SASEAS/ Gertrude1:00pmMaderia H.S.
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ Nicholas1:00pmRoger Bacon H.S.
Jude @ All Saints2:30pmMoeller H.S.
East 2 Reserve
Antoninus @ Columban2:30pmBobcat Field
Dominic/ Teresa @ SASEAS/ Gertrude2:30pmMaderia H.S.
Sacred Heart/ Ann/ Pete @ Nicholas2:30pmRoger Bacon H.S.
Jude @ All Saints4:00pmMoeller H.S.
East 2 Varsity
Antoninus @ Columban4:00pmBobcat Field
Dominic/ Teresa @ SASEAS/ Gertrude4:00pmMaderia H.S.
Jude @ All Saints5:30pmMoeller H.S.

For a complete schedule listing, click here!