Last Updated: January 22, 2017
Visitor Counter
104,596

 NTJBL Participating Towns: Sherman, Van Alstyne, Anna, Melissa, Leonard, Farmersville

   

 North Texas Junior Basketball League Purpose:

To provide rules and regulations designed to promote and ensure the health and safety of all participants. 

To promote the spirit of good sportsmanship and fair play in all games. To secure the greatest educational, social and recreational benefits for all participants.  To promote among the players and communities a spirit of friendly rivalry and a respect for the rules. To forward the concept of accepting decisions of sports officials without protest. Treating officials as co-partners in the educational process of competition. 

 

** Dates are subject to change in the event of bad weather **

Upcoming Games

Saturday, Jan 28
1st Boys
VA2 Burleson @ M3 Holloway9:00amMelissa Intermediate Gym
A1 Tollefson @ S1 Dowd9:00amSherman High School Gym 2
S4 Pearson @ VA3 DeRamcy9:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
F1 Ducharme @ L1 Buckley10:00amLeonard Jr High
A2 Schwyzer @ M3 Holloway11:00amMelissa Intermediate Gym
S3 Dailey @ A1 Tollefson11:00amSherman High School Gym 2
A3 Aronow @ VA1 Gomez11:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
M1 Lacore @ S1 Dowd12:00pmSherman High School Gym 2
M2 Overman @ S2 Kitchens1:00pmSherman High School Gym 2
1st Girls
VA2 Enlow @ L1 Kotulek9:00amLeonard Jr High
M1 Pugh @ S1 Bruton10:00amSherman High School Gym 2
A1 Bills @ VA1 Ellis10:00amVan Alstyne Middle School Gym 2
2nd Boys
VA1 Jackson @ S3 Jones4:00amSherman High School Gym 2
A1 Teichman @ M3 Ellis10:00amMelissa Intermediate Gym
F1 Lair @ M3 Ellis12:00pmMelissa Intermediate Gym
A3 Merritt @ VA3 Henley12:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
A2 Pratt @ S3 Jones2:00pmSherman High School Gym 2
L1 Pankuk @ VA3 Henley2:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
M2 Breaux @ VA2 Vickery4:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
M1 Lehr @ S1 Stephens5:00pmSherman High School Gym 2
S2 Polk @ VA4 Moore5:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
2nd Girls
S1 Fuller @ L1 Prather11:00amLeonard Jr High
VA2 Fletcher @ M2 Smith1:00pmMelissa Intermediate Gym
VA1 Skinner @ A1 Reno1:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
M1 Clifford @ S2 Chisum3:00pmSherman High School Gym 2
F1 Garcia @ A1 Reno3:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
3rd Boys
VA2 Mack @ A2 Moya9:00amAnna Middle School (old)
A1 Allison @ VA1 Sikes9:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
L1 Cass @ VA1 Sikes11:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
F2 Matthews @ M1 Carey2:00pmMelissa Intermediate Gym
S1 Hancock @ M1 Carey4:00pmMelissa Intermediate Gym
F1 Wyatt @ VA4 Offill6:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
M2 Abel @ S2 Williams7:00pmSherman High School Gym 2
S3 McGinnis @ VA3 Hunter7:00pmVan Alstyne Middle School Gym 2
3rd Girls
F1 Coleman @ VA3 Stiles10:00amVan Alstyne Middle School Gym 1
S2 Morgan @ L1 Cass12:00pmLeonard Jr High
M1 Newton @ M2 Dittfurth3:00pmMelissa Intermediate Gym
VA2 Smith @ M2 Dittfurth6:00pmMelissa Intermediate Gym
VA1 Geer @ S1 Williams6:00pmSherman High School Gym 2
4th Boys
M2 Shipes @ S1 Cole9:00amSherman High School Gym 1
S2 Dowd @ A1 Johnson10:00amAnna Middle School (old)
F1 Bellew @ S1 Cole11:00amSherman High School Gym 1
S4 Sturdivan @ A2 Key12:00pmAnna Middle School (old)
M1 Dababneh @ S6 Andrews12:00pmSherman High School Gym 1
S3 Waller @ VA1 Carson12:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
VA2 Whitehill @ L1 Sadler1:00pmLeonard Jr High
S5 Bowen @ L1 Sadler3:00pmLeonard Jr High
4th Girls
VA2 Duncan @ S1 Luper10:00amSherman High School Gym 1
A2 Dunn @ A1 Renfro11:00amAnna Middle School (old)
VA1 Servati @ L1 Harless2:00pmLeonard Jr High
5th Boys
F1 Clark @ S1 Minor1:00pmSherman High School Gym 1
M1 Sauseda @ A1 Oglesby2:00pmAnna Middle School (old)
M3 Wright @ VA2 Wilkins2:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
S3 Alexander @ VA3 Johnston3:00pmAnna Middle School (old)
A2 Medrick @ S1 Minor3:00pmSherman High School Gym 1
S2 Sonier @ M2 McDowell5:00pmMelissa Intermediate Gym
S4 Jernigan @ L1 Haden6:00pmLeonard Jr High
VA1 Skinner @ M2 McDowell7:00pmMelissa Intermediate Gym
5th Girls
F2 Coleman @ VA2 Miller1:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
VA1 Williams @ S1 Fielder2:00pmSherman High School Gym 1
M1 McClain @ VA2 Miller3:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
VA3 Humphries @ F1 Ballew4:00pmLeonard Jr High
S2 Brown @ L1 Pye5:00pmLeonard Jr High
A1 Redwine @ L1 Pye7:00pmLeonard Jr High
6th Boys
A1 Oglesby @ A3 Morgan4:00pmAnna Middle School (old)
M2 Mays @ VA1 Dennis4:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
F1 Tull @ A2 Snodgrass5:00pmAnna Middle School (old)
L1 Vauhn @ S1 Traw5:00pmSherman High School Gym 1
S2 Sneed @ A3 Morgan6:00pmAnna Middle School (old)
VA2 McCaslin @ VA1 Dennis6:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
M1 Williams @ A4 Benavidez7:00pmAnna Middle School (old)
S3 Plumlee @ S1 Traw7:00pmSherman High School Gym 1
6th Girls
F1 Bolch @ S2 Reed4:00pmSherman High School Gym 1
L1 Zachary @ VA1 Servati5:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1
A1 Durica @ S1 Carter6:00pmSherman High School Gym 1
A2 Ready @ VA1 Servati7:00pmVan Alstyne Middle School Gym 1

For a complete schedule listing, click here!