Headlines
Subscribe to our Newsletter2023 - New York State Sectional Champions
Section-1 | Section-1 | Section-1 | Section-1 - 3 teams into Final-4 |
1 (AAA) > Arlington | Arlington-1 over Corning-4 (3-0) | Arlington-1 over Kingston-9 (2-0) | Arlington |
1 (AA) > Scarsdale | Scarsdale-1 over Ithaca-4 (4-2) | Scarsdale-1 over Cornwall-9 (2-0) | Scarsdale |
1 (A) > Byram Hills | Byram Hills-1 over Owego-4 (4-1) | Byram Hills-1 over Cornwall-9 (2-1) | Byram Hills |
1 (B) > Keio | Spackenkill-9 over Keio-1 (5-1) | LOST | - - - |
1 (C) > North Salem | Mt. Academy-9 over North Salem-1 (3-1) | LOST | - - - |
1 (D) > No Class-D schools | No Class-D schools | No Class-D schools | - - - |
Section-2 | Section-2 | Section-2 | Section-2 - 4 teams into Final-4 |
2 (AAA) > Shaker | Baldwinsville-3 over Shaker-2 (2-1) | bye | - - - |
2 (AA) > Guilderland | Guilderland-2 over CBA-3 (2-1) | bye | Guilderland |
2 (A) > Icabod Crane | Westhill-3 over Icabod Crane-2 (2-0) | LOST | - - - |
2 (B) > Mechanville | Mechanicville-2 over NE Clinton-7 (3-1) | Mechanicville-2 over Canton-10 (2-0) | Mechanicville |
2 (C) > Waterford-Halfmoon | Waterford-2 over N. Adirondack-7 (2-1) | Waterford-2 over Brushton-10 (6-1) | Waterford-Halfmoon |
2 (D) > Loudonville Christian | bye | Loudenville-2 over Chapel Field-9 (9-1) | Loudonville Christian |
Section-3 | Section-3 | Section-3 | Section-3 - 3 teams into Final-4 |
3 (AAA) > Baldwinsville | Baldwinsville-3 over Shaker-2 (2-1) | bye | Baldwinsville |
3 (AA) > CBA | Guilderland-2 over CBA-3 (2-1) | bye | - - - |
3 (A) > Westhill | Westhill-3 over Icabod Crane-2 (2-0) | Westhill-3 over Plattsburgh-7 (2-0) | Westhill |
3 (B) > Marcellus | bye | Chenango Forks-4 over Marcellus-3 (3-2) | - - - |
3 (C) > Fabius Pompey | bye | Seton Catholic-4 over Fabius Pompey-3 (1-0) | - - - |
3 (D) > Poland | bye | Poland-3 over South Kortright-4 (3-1) | Poland |
Section-4 | Section-4 | Section-4 | Section-4 - 2 team into Final-4 |
4 (AAA) > Corning Painted Post | Arlington-1 over Corning-4 (3-0) | Arlington-1 over Kingston-9 (2-0) | - - - |
4 (AA) > Ithaca | Scarsdale-1 over Ithaca-4 (4-2) | LOST | - - - |
4 (A) > Owego Free Academy | Byram Hills-1 over Owego-4 (4-1) | LOST | - - - |
4 (B) > Chenango Forks | bye | Chenango Forks-4 over Marcellus-3 (3-2) | Chenango Forks |
4 (C) > Seton Catholic Central | bye | Seton Catholic-4 over Fabius Pompey-3 (1-0) | Seton Catholic Central |
4 (D) > South Kortright | bye | Poland-3 over South Kortright-4 (3-1) | - - - |
Section-5 | Section-5 | Section-5 | Section-5 - 2 teams into Final-4 |
5 (AAA) > Fairport | bye | Lancaster-6 over Fairport-5 (1-0 | - - - |
5 (AA) > Churchville Chili | bye | Clarence-6 over Churchville Chili-5 (3-0) | - - - |
5 (A) > Aquinas Institute | bye | Aquinas-5 over Williamsville South-6 (2-0) | Aquinas Institute |
5 (B) > Hornell | bye | East Aurora-6 over Hornell (7-1) | - - - |
5 (C) > Byron Bergen/Elba | bye | Byron Bergen/Elba-5 over Wilson-6 (2-1) | Byron Bergen/Elba |
5 (D) > Fillmore | bye | Fillmore-5 @ Ellicotville-6 over Fillmore (3-0) | - - - |
Section-6 | Section-6 | Section-6 | Section-6 - 4 teams into Final-4 |
6 (AAA) > Lancaster | bye | Lancaster-6 over Fairport-5 (1-0 | Lancaster |
6 (AA) > Clarence | bye | Clarence-6 over Churchville Chili-5 (3-0) | Clarence |
6 (A) > WilliamsvilleSouth | bye | Aquinas-5 over Williamsville South-6 (2-0) | - - - |
6 (B) > East Aurora | bye | East Aurora-6 over Hornell (7-1) | East Aurora |
6 (C) > Wilson | bye | Byron Bergen/Elba-5 over Wilson-6 (2-1) | - - - |
6 (D) > Ellicotville | bye | Fillmore-5 @ Ellicotville-6 over Fillmore (3-0) | Ellicotville |
Section-7 | Section-7 | Section-7 | Section-7 - 1 team into Final-4 |
7 (AAA) > No Class-AA schools | No Class-AA schools | No Class-AA schools | - - - |
7 (AA) > No Class-AA schools | No Class-AA schools | No Class-AA schools | - - - |
7 (A) > Plattsburgh | Plattsburgh-7 over Massena-10 (3-0) | Westhill-3 over Plattsburgh-7 (2-0) | - - - |
7 (B) > Northeastern Clinton | Mechanicville-2 over NE Clinton-7 (3-1) | LOST | - - - |
7 (C) > Northern Adirondack | Waterford-2 over N. Adirondack-7 (2-1) | LOST | - - - |
7 (D) > Chazy | bye | Chazy-7 over Lisbon-10 (2-0 | Chazy |
Section-8 | Section-8 | Section-8 | Section-8 - 1 team into Final-4 |
8 (AAA) > East Meadow | bye | Brentwood-11 over East Meadow (4-0) | - - - |
8 (AA) > Manhasset | bye | Smithtown West-11 over Manhasset-8 (1-0) | - - - |
8 (A) > Mineola | bye | Mineola-8 over Kings Park-11 (4-3) | Mineola |
8 (B) > Carle Place | Carle Place-8 over Babylon-11 (2-0) | Spackenkill-9 @ Evergreen-8 | - - - |
8 (C) > Evergreen Charter | Evergreen-8 over Pierson/BH-11 (2-0) | Mt. Academy-9 @ Evergreen Charter-8 (2-0) | - - - |
8 (D) > No Class-D schools | No Class-D schools | No Class-D schools | - - - |
Section-9 | Section-9 | Section-9 | Section-9 - 2 teams into Final-4 |
9 (AAA) > Kingston | bye | Arlington-1 over Kingston-9 (2-0) | - - - |
9 (AA) > Cornwall | bye | Scarsdale-1 over Cornwall-9 (2-0) | - - - |
9 (A) > Beacon | bye | Byram Hills-1 over Cornwall-9 (2-1) | - - - |
9 (B) > Spackenkill | Spackenkill-9 over Keio-1 (5-1) | Spackenkill-9 over Carle Place-8 (1-1) (6-5) pk's | Spackenkill |
9 (C) > Mt. Academy | Mt. Academy-9 over North Salem-1 (3-1) | Mt. Academy-9 @ Evergreen Charter-8 (2-0) | Mount Academy |
9 (D) > Chapel Field | bye | Loudenville-2 over Chapel Field-9 (9-1) | - - - |
Section-10 | Section-10 | Section-10 | Section-10 - 0 teams into Final-4 |
10 (AA) > No Class-AAA schools | No Class-AAA schools | No Class-AAA schools | - - - |
10 (AA) > No Class-AA schools | No Class-AA schools | No Class-AA schools | - - - |
10 (A) > Massena | Plattsburgh-7 over Massena-10 (3-0) | LOST | - - - |
10 (B) > Canton | bye | Mechanicville-2 over Canton-10 (2-0) | - - - |
10 (C) > Brushton Moira | bye | Waterford-2 over Brushton-10 (6-1) | - - - |
10 (D) > Lisbon | bye | Chazy-7 over Lisbon-10 (2-0 | - - - |
Section-11 | Section-11 | Section-11 | Section-11 - 2 teams into Final-4 |
11 (AAA) > Brentwood | bye | Brentwood-11 over East Meadow (4-0) | Brentwood |
11 (AA) > Smithtown West | bye | Smithtown West-11 over Manhasset-8 (1-0) | Smithtown West |
11 (A) > Kings Park | bye | Mineola-8 over Kings Park-11 (4-3) | - - - |
11 (B) > Babylon | Carle Place-8 over Babylon-11 (2-0) | LOST | - - - |
11 (C) > Pierson/Bridgehampton | Evergreen-8 over Pierson/BH-11 (2-0) | LOST | - - - |
11 (D) > No Class-D schools | No Class-D schools | No Class-D schools | - - - |
***